Shortcut’ų vadovavime nėra
Kelionė per užšalusį ežerą gali tik atrodyti greitesnė, kai tikslas pasiekti kitą krantą | Įžvalgos iš koučingo sesijų + rekomendacija refleksijai vadovams.
Stoviu ant užšalusio ežero, apsuptas tylios vakarykštės žiemos peizažo. Taip pasitikau pirmąją kalendorinio pavasario dieną.
Dangus pilkas, horizonte matyti miškas, o po kojomis - kietas ledas, kas yra viliojanti galimybė nueiti tiesiai į kitą krantą. Argi tai nėra “shortcut’as”, jei mano tikslas - kavinė kitame ežero krante?
Atrodo, kad taip - galėčiau tiesiog “pjauti“ kelią per pusę vietoj to, kad pėdinčiau ilgą atstumą aplink ežerą. Taip? Tikrai? :)
Ledas atrodo tvirtas ir lygiai taip pat ten gali būti staigmenų: gali būti plonas plotas, sniegu uždengtas skilimas ar netikėta srovė apačioje. Visa tai yra tos kliūtys, kurios nevisada matomos iš pirmo žvilgsnio. Kaip ir vadovavime/lyderystėje - greito kelio pagunda egzistuoja, bet jis dažnai pilnas nematomų rizikų.

Ši mintis kilo po vieno koučingo pokalbio su vadovu, kuris ieškojo būdų paspartinti procesus su savo komanda. Akimirkai “pagavau save“, kai klausiau dialogo partnerio dėstomas greito veikimo strategijas ir jau piešiau situacijas iš savos vadovavimo patirties…
“Ech, kaip suprantu Tave” - mintyse jau buvau besakantis ir vėl nutilau, kad įsiklausyt.
Kuo daugiau vystėm įvardintą temą, tuo daugiau atsirado tokių suvokimų: “hmm, čia dar gali būti ir kitaip“, “neaišku ar visi vienodai suprantam“, “čia gali kilti nesusipratimai ir apie juos dar nepasikalbėjome komandos susirinkime“ ir pan.
Galiausiai viskas susiliejo į teiginį "AKIVAIZDŽIŲ SHORTCUT’ų VADOVAVIME NĖRA”.
Ir net jei atrodo, kad randi trumpesnį kelią, jis reikalauja tokio paties kruopštumo.
Kartais - daugiau nei tik tik jo.
Ledo pavojai ir vadovavimo niuansai
Grįžtant prie tos ežero metaforos. Einant per ledą gali susidurti su įvairiomis kliūtimis: plonu ledu, kuris gali įtrūkti po kojomis, paslėptomis properšomis, kurias sunku pastebėti iš tolo, ar net vėjo stiprumu, kuris gali komplikuoti žygį.
Vadovavime irgi yra tas pats atitikimas:
Plonas ledas
Greitas sprendimas gali sužlugti, jei neįvertinsi komandos pasirengimo ar emocinės būklės.Paslėptos properšos
Neišsakytos komandos problemos, kurias ignoruoji siekdama(s) greitų rezultatų.Vėjas
Išoriniai spaudimai (pvz., terminai ar lūkesčiai), kurie dar labiau apsunkina kelią.
Net jei turi patirties, kiekviena nauja komanda ar situacija reikalauja viską peržvelgti iš pradžių ir veikti nuo pradžios iki pabaigos, tarsi viskas būtų pirmą kartą. Tai natūralus augimo procesas - ir jame nėra vietos jokiems patrumpinimams (nekalbu apie pagreitinimus - čia jau atskira tema).
Štai čia yra kitas aspektas, kas gali turėti įtakos, kad reikiamam krante (pasiekti tikslą) gali atsidurti ne dėl to, kad keičiamas kelio ilgis, o tai, kaip juo keliauji.
Net jei ir pasirinkai kirsti ežerą, kai yra spėjamai palankios sąlygos, t.y. ledas. Tada pirmą kartą eini atsargiai, stebėdamas kiekvieną žingsnį. Vėliau gali rinktis geresnę „transporto priemonę“ - tarkim, slides ar roges, kurios leidžia įveikti atstumą efektyviau, bet ne trumpina patį kelią.
Kai ledas ištirps - kelionė irgi keisis dėl jau įgytos patirties. Gal perplauksi greičiau, o gal grįši į įprastą kelią, bet tą atstumą įveiksi kita priemone, kurią būsi įvaldęs(-žiusi).
Vadovavime tai reiškia geresnį žmonių supratimą, subtilių situacijų atpažinimą ar efektyvią komunikaciją - Tavo „transporto priemonės“ tampa kokybiškesnės, nors kelionės ilgis išlieka toks pat.
Kantrybė kaip stabili platforma
Gana dažnai girdžiu (rimtai, čia ne ne iš tos serijos, kur “dažnai manęs klausia“ :) ) vadovus sakant su tam tikru atodūsiu: „juk čia aišku kaip du kart du!“…
Tai, kas akivaizdu Tau, gali būti nauja Tavo komandai. Kantrybė investuoti laiką ir dėmesį atneša ilgalaikę vertę, o ne trumpalaikius laimėjimus. Puikūs vadovai tai žino ir renkasi eiti visą kelią, net jei jis ilgas.
Refleksijos užduotys: žingsnis į tvaresnę lyderystę
Norint darnaus augimo (tiek esamiems, tiek būsimiems vadovams) - svarbu laiku stabtelti ir įvertinti savąjį kelią. Štai keletas praktinių užduočių, kurias rekomenduoju atlikti:
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Daugiau Aiškumo to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.