Gal esate save prigavę, kuomet pagalvojot kažką panašaus į: „ne, tokios nesąmonės tikrai nesakysiu, nes dar išjuoks.“
Galbūt per įmonės susitikimą, suorganizuotą brainstorm’ą ar net pokalbį su draugais, šeimos nariais.
Buvo? Susilaikėt?
Jei taip, tuomet Jūs šiek tiek apsunkinot reikalą rasti geresnę idėją.
Ta Jūsų „nesąmonė“ galėjo būti sprendimas, kurio visiems trūko.
Šios savaitės refleksija iš dienoraščio bus apie savitą santykį su idėjomis, kurių visi turi daug. Ir visos jos blogos (galvoju, kad sakyti geriau „dažniausiai“ blogos, bet pasiliksiu prie „visos“).
Tikiu, kad po šio pasiskaitymo Jums kils noras paanalizuoti savąsias. Liudijau, kaip tuo metu „superines“ idėjas mano klientai tiesiog sudaužė, kai koučingo pokalbio metu leido sau pažiūrėti į jas skirtingais požiūrio kampais. Uff, tiek daug sukuria tos blogos idėjos!
Linkiu, kad po šio teksto (bei keletos rekomenduotinų užduočių), rastumėt ir sau drąsos jų kurtis daugiau bei matyti savo netobulumo vertę.
Taip jau lyg norma susidarė, kad nemaža dalis žmonių bijo dalintis idėjomis, nes jos gali pasirodyti per kvailos, per paprastos, per keistos, netinkamos ar netikėtos. Toks tarsi savęs nuteisimas anksčiau laiko.
Tas pats ir man pasitaiko, tik paskutiniu metu vis paprasčiau padrąsinti save (vaikus, kolegas, klientus), kad bet kokia idėja gali padėti išjudėti iš tos situacijos, kurią ne tik norisi pakeisti, bet ir tą, kurią atėjo laikas tiesiog pagerinti, perkelti į geresnį lygmenį.
Blogos idėjos yra būtina geresnio sprendimo dalis.
Jos yra kaip tas netobulas pirmasis blynas, kuris parodo,
kiek per ilgai/trumpai buvo laikoma tešla keptuvėje.
Kviečiu šiek tiek kitaip pasižvalgyti į blogų idėjų svarbą ne tik versle, darbe, bet ir gyvenime:
Kodėl verta nebijoti jų sakyti garsiai?
Kaip jos skatina progresą?
Kaip tokias idėjas paversti galingais įrankiais, padedančiais judėti į priekį?
Kodėl taip bijoma įgarsinti „blogas“ idėjas?
Na, tai kaip ten su ta baime, m? :)
Man regis per dažnai užgniaužiame norą pasidalinti mintimis, idėjomis. Ir lyg yra tam priežastis - nesame tikri, kaip aplinka priims.
Ypač tokiu metu, kai aplink tiek daug žinančių. O jei dar kur nors praleidai kokią naujieną soc tinkluose, arba kitas ilgiau google’ino ar su ChatGPT bendravo - juk greitai sudirbs tą žalią mintį, o per daug pokalbių jau tiesiog pavargsti net diskutuoti. Net jei dar neseniai ir galvojai, kad visai gerą idėją turi. Geriau patylėt. Pažįstamas toks scenarijus? Ir ne šis toks vienas. Priežasčių gali būti daug:
Baimė būti sukritikuotam. Niekas nenori būti žmogumi, kurio idėją kolegos „sudegina“ dar net nepradėjus diskusijos.
Perfekcionizmas. Jei idėja nėra tobula, geriau jos nesakyti – juk nenorime pasirodyti „silpni“, „maži“.
Socialinis spaudimas. Mes bijome, kad mūsų mintys atrodys nepakankamai vertingos, todėl geriau renkamės tylėti.
Visa tai suprantama. Tačiau tokia baimė ne tik stabdo Jūsų kūrybiškumą – ji stabdo ir visos komandos progresą. Kol vienas žmogus nesako „blogos“ idėjos, kitas nesuveda ir savo minčių, kaip galėtų būti naudingas ir prisidėti ją kartu pagerindamas. Toks tarsi apvogimas, kai niekas net nemato, kad būtent tai ir vyksta.
Blogų idėjų galia
Blogos idėjos nėra problema. Jos – galimybė. Kai kas nors komandoje garsiai pasako mintį, kuri atrodo neaiški ar netikusi, atsiranda erdvė diskusijai. Kiti žmonės ima galvoti, kaip ją galima būtų patobulinti, pakoreguoti ar pritaikyti. Blogos idėjos sukelia grandininę reakciją, kuri veda į progresą.
Realaus gyvenimo pavyzdžiai
Prisimenate „Blockbuster“? Tai buvo galinga kompanija, kuri dominavo kino filmų nuomos rinkoje. Jų idėja buvo sėkminga – iki tol, kol pasirodė „Netflix“. „Blockbuster“ nematė reikalo keistis, o „Netflix“ išdrįso siūlyti visiškai naują modelį: DVD paštu, o vėliau – mėnesinės prenumeratos už neribotą filmų peržiūrėjimų kiekį paslaugą. (Kai pamačiau, kad jau kuris laikas nežiūrėjau nei vieno filmo, tai „išbandžiau“ atsisakyti Netflix prenumeratos ir daugiau nei pusmetis nejaučiu, kad kažką praradau.)
Kas čia svarbiausia? Tai, kad šiandien gera idėja rytoj gali tapti bloga. Jei niekas nekritikuos ir netobulins Jūsų idėjos, ji gali greitai pasenti. Blogos idėjos yra kaip durys: per jas ateina patobulinimai, nauji sprendimai ir naujos galimybės.
Koučingo įžvalgos: idėjų „meniu“
Koučingo sesijose (tiek individualiose, tiek komandinio proceso metu) progresas dažnai prasideda tada, kai mintys yra „išdėliojamos ant stalo“. Galima sakyti, idėjos tampa tarsi meniu restorane – visi jas mato, bet ne visi užsisako tą patį. Vieniems tam tikras „patiekalas“ atrodo visiškai netinkamas, o kitiems – būtent tai, ko reikia.
Dalindamiesi idėjomis mes kuriame erdvę diskusijai. O diskusijos metu išryškėja du svarbiausi žmonės: tas, kuris išdrįso pasidalinti „blogąja“ idėja, ir tas, kuris sugebėjo ją paversti geresne. Matosi? Čia reikia abiejų, nevertinat to, kuris yra labiau geresnis. Tame ir yra tokroji gero komandiškumo dvasia.
Idėjų generavimas nėra asmeninis pasiekimas – tai komandos ar net visos sistemos darbas. Todėl svarbu sau vis priminti ir jaustis dėl to labai ramiai - blogos idėjos yra ne nesėkmė, o pirmasis žingsnis į geresnę idėją, į sprendimą, į siekiamą rezultatą.
Kaip dirbti su blogomis idėjomis?
1. Sukurkite erdvę, kur idėjos nėra vertinamos
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Daugiau Aiškumo to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.